Płatności

Wszystko o e-portfelach

kwi 30 2020

Współcześni konsumenci niechętnie korzystają z gotówki, wybierając płatności bezgotówkowe zarówno w otaczającym i wirtualnym świecie. Jest to wygodna i szybka opcja dla korzystających z nowinek technologicznych oraz Internetu na co dzień. Jednak nie tylko osoby młode używają metod płatności internetowych oraz mobilnych, ale także starsi przedstawiciele. W ostatnich latach na popularności zyskują e-portfele.

Co to jest e-portfel?

E-portfel (lub inaczej e-wallet, elektroniczny portfel, e-portmonetka, portfel cyfrowy) to nic innego, jak portfel w sieci. Wirtualna wersja zwykłego portfela ma takie same funkcje, jak tradycyjna wersja - przechowuje pieniądze, którymi płacimy. Różnica jest taka, że e-portfelem zapłacimy w sieci czy sklepie z terminalem. Pieniądze są w pewnym sensie wirtualne i służą do płatności bezgotówkowych. 
E-portfel to platforma, należąca do firmy zewnętrznej (odmiennej od banku). Firma działa w branży płatności internetowych. Z pomocą e-wallet możemy wpłacać i wypłacać pieniądze, przesyłać je między elektronicznymi portfelami lub dokonywać szybkich płatności. Nie trzeba w tym przypadku podawać żadnych danych czy kodu CVV/CVC. W dodatku, e-portfel ma zasięg globalny i jest anonimowy dla użytkowników (chyba, że dany sklep czy usługodawca wymaga podania danych). Do najpopularniejszych e-portfeli należą Paypal, Neteller, Google Pay czy Android Pay. Duża część jest dostępna zarówno jako osobna metoda płatności, jak i w ofertach pośredników (na przykład Dotpay). 

Jak korzystać z e-portfela?

Używanie portfeli elektronicznych jest łatwe i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Obsługa jest prosta i intuicyjna, więc każdy niezależnie od wieku powinien sobie poradzić. 
Pierwszym krokiem jest rejestracja w serwisie oraz założenie konta, które będzie stanowiło nasz portfel w sieci. Wybieramy platformę (jedną z wyżej wspomnianych lub inną dostępną) e-wallet i rejestrujemy się na niej jako użytkownik. Od tego momentu nasz panel użytkownika będzie funkcjonował jako nasz portfel.
Płatność. Jeżeli chcemy zapłacić za zakupy z naszego portfela to musimy zawsze się zalogować w aplikacji. Używamy do tego adresu mailowego jako loginu oraz hasła, które ustalamy przy rejestracji. Następnie dokonujemy szybkiej płatności. Jednak musimy mieć odpowiednią ilość środków na koncie, bo płatność zakończy się jako nieudana. W przypadku braku środków (możemy je przelewać na e-wallet z konta bankowego lub przez telefon) możemy zapłacić ze strony portfela inną metodą - przelewem, aplikacją lub z pomocą pośrednika, jak Dotpay. Właśnie jedynym ograniczeniem jest określona ilość funduszy na koncie, dzięki czemu nie wydamy też za dużo w szale zakupów.

Bezpieczeństwo użytkowania 

Nie można zaprzeczyć, że w sieci czyhają na użytkowników różne niebezpieczeństwa, szczególnie w przypadku płatności internetowych. Nowocześni złodzieje potrafią być naprawdę kreatywni, ale także muszą mierzyć się z coraz lepszymi zabezpieczeniami. W przypadku e-portfeli nad bezpieczeństwem transakcji pieczę sprawują firmy zewnętrzne, działające w branży płatności internetowych. Każdą transakcję należy zautoryzować specjalnym kodem PIN po zalogowaniu do panelu. 

Koszty związane z e-portfelem

Najczęściej większość funkcji jest darmowa w przypadku e-portfeli. Nie płacimy za rejestrację czy prowadzenie konta. Jednak musimy liczyć się często z opłatą prowizyjną za przewalutowanie ( w przypadku płacenia w innej walucie, niż krajowa), wypłatę środków z e-portfela czy niekiedy za przelewy między portfelami cyfrowymi. 

 

 

 

Udostępnij