Płatności

Karty bezstykowe coraz popularniejsze

cze 23 2020

Karty bezstykowe, wyposażone w mikroprocesor, pamięć i antenę to prawdziwa rewolucja na rynku szybkich płatności. Możliwe jest dzięki nim dokonywanie szybkich płatności zbliżeniowych, bez konieczności podawania PIN-u. To ogromne ułatwienie dla klientów sklepów, którzy nie wydają jednorazowo kwot powyżej 50 zł. Operacje powyżej 50 zł muszą być weryfikowane kodem PIN. Przyjmowanie tej formy płatności staje się coraz bardziej popularne. Nic, więc dziwnego, że sklepy i punkty usługowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, proponują im to wygodne rozwiązanie.

Karta bezstykowa. Co to takiego?

Kartą bezstykowa nazywana jest najczęściej kartą zbliżeniową i to drugie określenie bardzo dobrze oddaje mechanizm działania karty. Wystarczy zbliżyć ją do specjalnego czytnika kart, aby dokonać płatności. Karty bezstykowe wydawane są przez banki. Można je z łatwością rozpoznać po specjalnym oznaczeniu graficznym, czyli symbolu rozchodzących się fal radiowych. Do kart zbliżeniowych, poza kartami płatniczymi, należą również karty komunikacji miejskiej czy coraz bardziej popularne w tej formie legitymacje studenckie. Główną zaletą tego rozwiązania jest szybkość dokonywania transakcji. Wystarczy wyobrazić sobie dwie gigantyczne kolejki do kasy w supermarkecie. W jednej klienci dokonują płatności kartami zbliżeniowymi, w drugiej płacą wyłącznie gotówką. Nie trudno wydedukować, która kolejka obsłużona zostanie znacznie szybciej.

Karta bezstykowa. Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Wiele osób zastanawia się czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne. Przecież dane z karty przekazywane są do terminali za pomocą fal radiowych. Okazja dla oszustów i złodziei jest bardzo duża. Wystarczy odpowiedni czytnik, by skopiować dane z karty. Nawet, gdy karta znajduje się w naszym portfelu czy kieszeni taki czytnik może zadziałać. Nie jesteśmy nawet w stanie określić momentu, w którym nasze poufne dane wędrują w ręce przestępcy. Pocieszeniem może być fakt, że chodzi jedynie o kwoty poniżej 50 złotych. Jednak kradzież danych w przypadku kart bezstykowych to całkiem realne niebezpieczeństwo i należy mieć tego świadomość. Coraz więcej osób decyduje się na zabezpieczenie kart płatniczych specjalnym etui na dokumenty, które uniemożliwia skopiowanie danych. 

Udostępnij