BLIK

Płatności Blik - nowoczesność i wygoda

gru 10 2018

Płatności mobilne zyskują obecnie coraz większą popularność. To bardzo szybki i wygodny system nowoczesnych operacji finansowych. Posiadacze smarftonów doceniają komfort, jaki niesie ze sobą ta metoda płatności. W obrębie płatności mobilnych znajduje się kilka sposobów wykonywania opłat z użyciem telefonu komórkowego. Jednym z najpopularniejszych obecnie systemów płatności mobilnych są płatności BLIK. W jaki sposób działa ta metoda? Zapraszamy do lektury.

Płatności BLIK polegają na wykonaniu szybkiego przelewu bez konieczności opuszczania panelu sklepu internetowego. System płatności BLIK to innowacyjna metoda rozliczania transakcji, stworzona przez Polski Standard Płatności Sp. z o. o. Warto wiedzieć, że płatności BLIK są polskim systemem płatności, którego powstanie było możliwe dzięki bezpośredniej współpracy kilku banków. BLIK to sprawdzona i wiarygodna metoda płatnicza, z której korzysta coraz większa liczba osób. 

Aby skorzystać z płatności BLIK należy posiadać smartfon oraz zainstalowaną aplikację mobilną banku. Wcale nie musi to być najnowszy model telefonu – doskonale poradzi sobie również smartfon starszej generacji.

Skorzystanie z płatności BLIK jest niezwykle proste i odbywa się w trzech krótkich krokach. Pierwszym etapem jest zalogowanie się do systemu bankowości mobilnej swojego banku. Następnie należy wybrać w menu banku opcję generowania kodu BLIK. Po zaznaczeniu tej opcji wyświetli się sześciocyfrowy kod, ważny przez ograniczoną ilość czasu (na przykład dwie minuty sekund). Po odczytaniu kodu należy wpisać go w sklepie internetowym, w którym dokonujemy zakupów. Na koniec trzeba zatwierdzić realizację płatności.

Obecnie większość największych banków udostępnia możliwość skorzystania z mobilnej wersji serwisu. Skorzystanie z płatności BLIK jest możliwe w aplikacjach tych banków, które wprowadziły do swojej oferty ten rodzaj transakcji. BLIK-iem zapłacimy na przykład w Alior Banku, mBanku, Banku Santander Consumer S. A. (dawnym Banku Zachodnim WBK), Banku Millenium, PKO Banku Polskim, ING Banku Śląskim, Getin Banku oraz Banku Orange Finanse. Płatność BLIK jest niezwykle wygodna, ponieważ aby ją zrealizować należy mieć przy sobie wyłącznie telefon. Nie jest potrzebna karta płatnicza ani żadne dodatkowe dokumenty.

Coraz więcej sklepów internetowych wdraża do swojej platformy ten rodzaj płatności online. Korzystanie z BLIK-a udostępniają także najwięksi operatorzy transakcji online, między innymi firma Dotpay. Klienci wysoko cenią sobie ten rodzaj płatności, ponieważ jest on zdecydowanie najwygodniejszym rodzajem szybkiego przelewu. Klient może błyskawicznie opłacić swoje zakupy, nie musząc przy tym logować się do systemu bankowości elektronicznej swojego banku – wystarczy jedynie aplikacja mobilna.

Za pomocą kodu BLIK możemy również wypłacić pieniądze z bankomatu bez konieczności używania karty. Płatność BLIK możemy zastosować także w opłatomatach innego rodzaju samoobsługowych maszynach płatniczych. BLIK-iem zapłacimy ponadto na poczcie i w instytucjach publicznych (między innymi urzędach).

BLIK umożliwia także wykonanie szybkiego przelewu na telefon. W przypadku takiej transakcji nie trzeba podawać numeru konta odbiorcy. Aby przelać środki, należy zalogować się do aplikacji mobilnej banku umożliwiającego transakcje BLIK i wprowadzić numer telefonu osoby, której chcemy przelać pieniądze. To innowacyjna metoda dokonywania przelewów mobilnych, dzięki której w prosty sposób możemy przekazać pieniądze bez konieczności podawania numeru konta odbiorcy.

 

Udostępnij