Bezpieczne płatności w sieci

Bezpieczne płatności online

mar 19 2018

Wiele osób dzisiaj robi zakupy online, a znaczna część e-klientów korzysta z szybkich płatności online lub używa karty. Dzięki odrobinie zdrowego rozsądku i świadomości istnienia pewnych niebezpieczeństw, możemy uniknąć problemów związanych z zakupami online. Jeżeli strona za pośrednictwem, której kupujemy, zapewnia bezpieczny mechanizm płatności, oznacza to, że nasze dane osobowe są chronione podczas przesyłania do sprzedawcy. W tej sytuacji przechwytywanie danych przez hakerów i wykorzystywanie ich do działań przestępczych jest mocno utrudnione. 

Jak rozpoznać bezpieczne płatności?

Upewnijmy się, że korzystamy z bezpiecznej strony internetowej do wprowadzania informacji o karcie kredytowej. Istnieją dwie przesłanki świadczące o tym, że strona jest bezpieczna.

Poszukajmy symbolu kłódki w oknie przeglądarki. Uważajmy jednak na podobny symbol, który pojawia się na samej stronie. Oszuści mogą łatwo skopiować symbol i umieścić go na stronie, aby uwiarygodnić jej bezpieczeństwo. Musimy znaleźć symbol, który znajduje się w ramce okna samej przeglądarki. Możemy także kliknąć kłódkę, aby sprawdzić, czy sprzedawca jest tym, za kogo się podaje, czy jego certyfikat jest aktualny i czy jest zarejestrowany pod właściwym adresem oraz nazwą firmy. 

Adres strony internetowej powinien również zaczynać się od "https: //". Literka „s” dodana do standardowego „http” wskazuje, że jest to bezpieczne, szyfrowane połączenie. 

Pamiętajmy jednak, że wskazane przesłanki bezpieczeństwa nie są jego absolutną gwarancją. Powinniśmy się trzymać się renomowanych stron internetowych i znanych marek. Jeśli otrzymamy ostrzeżenie o problemie z certyfikatem lub informację, że certyfikat może być niezaufany, nie przesyłajmy żadnych poufnych informacji za pośrednictwem strony. Najprawdopodobniej jest fałszywa i ma na celu oszustwo. 

Jak działają bezpieczne płatności?

Bezpieczna strona internetowa wykorzystuje technologię szyfrowania, aby zapewnić poufność przekazywanych danych. Wielu renomowanych sprzedawców online w ogóle nie obsługuje transakcji kartą kredytową. Po prostu przekazują je do specjalistycznego dostawcy usług płatniczych, który obsługuje transakcje kartowe np. Dotpay. Dla klientów to gwarancja, że sklep internetowy nie przechowuje żadnych danych karty, co dodatkowo zmniejsza ryzyko kradzieży danych. 

Jakie ryzyko stwarzają płatności w sieci

Nie ma absolutnych gwarancji bezpieczeństwa w Internecie. Niektóre z zagrożeń związanych z kupowaniem w Internecie to niewłaściwe użycie lub przechwycenie danych karty kredytowej, pobieranie opłat za towary lub usługi, które nie zostały zakupione, nieotrzymanie w terminie zakupionych towarów, otrzymanie towarów innych, niż te, za które zapłaciliśmy.

 

 

 

Udostępnij