Płatności

Dynamic Currency Conversion - na czym polega ta forma płatności?

cze 12 2020

Rozwiązanie to opracowano jako odpowiedź na coraz łatwiejsze podróżowanie, przy jednoczesnym rozwoju płatności bezgotówkowych. Zdarza się, że odwiedzamy obcy kraj a wymieniona gotówka już się skończyła lub zwyczajnie nie chcemy podróżować z plikami banknotów, ani zakładać kolejnego konta bankowego specjalnie dla obcej waluty. Dlatego opracowano rozwiązanie dla terminali płatniczych w sklepach i różnego rodzaju punktach usługowych, które pozwalają dokonać transakcji rozliczanej następnie w euro, dolarach bądź funtach. Wygląda to tak, że turyści mogą zwyczajnie wybrać walutę transakcji, używając swojej zwyczajnej karty płatniczej.

Dynamic Currency Conversion to usługa, polegająca na zaoferowaniu turystom z zagranicy, którzy posiadają karty w systemie VISA bądź MasterCard, możliwości wyboru waluty płatności. W praktyce więc wygląda to tak, że dana transakcja będzie mogła zostać przeprowadzona w złotych lub walucie rachunku danej karty, użytej do dokonania płatności. Usługa ta jest najczęściej aktywowana w terminalach płatniczych i systemach kasowych dla tych kart, które podpięte są do rachunku bankowego prowadzonego w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. 

Jak to działa?

Całość wygląda tak, że zagraniczny turysta, który posiada odpowiednią kartę, podczas przeprowadzania transakcji w sklepie czy restauracji, otrzyma możliwość wyboru waluty dla danej transakcji. W Polsce walutą domyślną są oczywiści złotówki. Turysta, który uda się do miejsca, gdzie wprowadzono usługę DCC po wczytaniu jego karty do terminala zobacz na ekranie informację o możliwości wyboru waluty transakcji. Co więcej, na będzie wyświetlona informacja z aktualnym kursem danej waluty i dwie kwoty transakcji, w złotych i w walucie obcej. Warto dodać, że kurs wymiany walut aktualizowany jest codziennie w pamięci terminala i opiera się na kursie referencyjnym, publikowanym przez Reuters, powiększonym o marżę wynoszącą maksymalnie 3,5 %. Należy zaznaczyć, że po dokonanej transakcji w walucie karty, zwrot pieniędzy będzie mógł być zrealizowany wyłącznie w tej walucie. Dodatkowo, gdy zwrot pieniędzy na rachunek karty, zostanie przeprowadzony w innym dniu niż transakcja DCC, kwota zwrotu będzie przeliczana raz jeszcze, według aktualnego kursu.

Czemu warto wdrożyć?

Firma, która zdecyduje się na usługę DCC może liczyć na większy dochód oraz dodatkowy zysk. Chodzi po przychód z niższej prowizji, jaka pobierana jest od klienta w czasie realizacji płatności w walucie karty. Rozliczenie odbywa się tak samo, jak to ma miejsce podczas zwykłej transakcji. Dodatkowo, punk oferujący tę usługę, może liczyć na większe zainteresowanie ze strony zagranicznych klientów. Usługa DCC jest powszechnie stosowana w Europie, dlatego turyści z zagranicy chętniej udają się do miejsc, gdzie wiedzą, że bez problemów zapłacą swoją kartą w swojej walucie. Samo wdrożenie systemy nie wiąże się z żadnymi opłatami, a Twoja firma może w łatwy sposób uzyskać bardziej nowoczesny i przyjazny wizerunek. Korzyścią dla klienta zagranicznego jest fakt, że w czasie podróży od początku kontroluje swoje wydatki i od razu zna, ostateczną kwotę, jaką będzie obciążony jego rachunek.

 

 

 

 

Udostępnij