Płatności

Płatności mobilne. Nadchodzi era bezgotówkowa!

kwi 8 2019

Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie. Trend cyfryzacji dotyczy również płatności. Tradycyjne płatności gotówkowe coraz częściej zastępowane są przez płatności elektroniczne. Najnowsze trendy pokazują, że pieniądze cyfrowe przechowywane w portfelach mobilnych wkrótce zastąpią fizyczną gotówkę, a nawet karty kredytowe i debetowe. Niektóre kraje aktywnie próbują usunąć gotówkę w obiegu - wystarczy spojrzeć na Szwecję. Trzeba przyznać, że ma to ma sens. Obecnie większość produktów i usług można kupić online za pośrednictwem naszych laptopów i urządzeń mobilnych. Łatwo jest połączyć ten proces z naszymi kontami bankowymi i procesorami płatności online, takimi jak PayPal czy Dotpay. Dla niektórych osób telefony to już ich portfele, zwłaszcza wśród pokolenia tzw. millenialsów. Z badań przeprowadzonych na temat korzystania z portfela mobilnego wynika, że w latach 2015-2020 roczna stopa wzrostu portfeli mobilnych wynosi 80%. Korzystamy już z naszych telefonów w rozmaitych celach, więc dlaczego nie wykorzystać ich również, jako metody płatności ? Pomysł wydaje się strzałem w dziesiątkę. 

Jak działają portfele mobilne?

Portfele mobilne zwane czasem portfelami elektronicznymi, e-portfelami, portfelami wirtualnymi lub portfelami cyfrowymi to aplikacje mobilne, które umożliwiają transakcje finansowe . Pomagają klientom wysyłać płatności za rzeczy, które chcemy kupić za pomocą kilku kliknięć w telefonie. W trakcie dokonywania transakcji wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami płatności. Zazwyczaj należy wprowadzić odpowiedni kod, a kwota zostanie potrącona z konta mobilnego portfela na konto portfela sprzedawcy.

Obecnie na rynku dostępne są niezliczone opcje portfeli mobilnych, ponieważ wiele mniejszych, firm również skorzystało z tej korzystnej opcji . Prowadzi to do wielu innowacji, a każdy z pośredników płatności konkuruje w walce o zainteresowanie i zaufanie klientów. Portfele mobilne mają kilka oczywistych zalet w stosunku do gotówki fizycznej. Cyfrowe pieniądze są bezpieczniejsze , zwłaszcza, jeśli potrzebujemy dokonać większych płatności . Coraz więcej klientów przekonuje się, zatem do tej formy transakcji. 

Powiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele portfeli mobilnych to mało powiedziane. W rzeczywistości niektóre media używają terminu „wojna o portfele mobilne”, aby podkreślić obecną walkę między dostawcami usług finansowych, ponieważ każdy z nich zamierza zdobyć największy udział w rynku. W Polsce do liderów tego wyścigu z pewnością należy Dotpay, jeden z najpopularniejszych dostawców płatności elektronicznych. 

 

 

Udostępnij