Płatności

Płatności mobilne – co takiego warto o nich wiedzieć?

sie 3 2020

Nowoczesna technologia rozwija się z dnia na dzień, a wielu z nas często nie nadąża za tym co dzieje się w ciągle zmieniającej się w około nas rzeczywistości. Obecnie większość młodych ludzi spędza więcej czasu w wirtualnym świecie niż w rzeczywistym, a i starszym rocznikom zdarza się zasiedzieć w czeluściach Internetu. Ogrom możliwości, które daje nam nowa technologia jest nie do pojęcia. Powoli przestają nas dziwić takie zjawiska jak kolejki do paczkomatów, zakupy dokonywane bez wychodzenia z domu, płacenie telefonem czy wypłacanie gotówki z bankomatu za pomocą kodu. Gdyby nagle zabrakło w naszym świecie Internetu lub smartfonów to wiele firm sporo by na tym straciło. Jeśli chcesz się dowiedzieć na czym polegają płatności mobilne to zapraszam do lektury tego artykułu!

W jaki sposób możemy zapłacić w sklepie telefonem?

Możliwość używania naszego smartfona jako karty płatniczej zawdzięczamy dwóm systemom jakimi są NFC oraz HCE. Są to moduły wbudowane w nasze telefony, które sprawiają, że możemy przesyłać pieniądze z naszego elektronicznego konta bankowego na inne rachunki w sposób zbliżeniowy. Jest to ogromne uproszczenie oraz wygoda, ponieważ nareszcie możemy wyjść z domu bez portfela czy torebki i pozwolić sobie na w pełni spontaniczne zakupy. Poza tym nie oszukujmy się – płacenie telefonem wygląda całkiem obiecująco, a miny starszych ludzi, którzy stoją za nami w kolejce są nie do zapomnienia.

Jak możemy zapłacić w Internecie kartą płatniczą?

Pomimo iż w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do systemu przelewów bankowych, to w Ameryce dokonywanie zakupów czy płatności online za pomocą wpisywania danych z karty kredytowej lub debetowej to codzienność. Wbrew pozorom i pierwszym obawom związanym z bezpieczeństwem takich transakcji jest to naprawdę bardzo wygodne rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że zalogowanie się na stronę naszego banku, podanie numeru konta na który chcemy przelać daną kwotę, wpisanie odbiorcy, adresu itd. trochę pochłania naszego czasu oraz nerwów. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą jaką jest możliwość płacenia za zakupy w sklepach internetowych za pomocą naszej karty płatniczej. Wystarczy zaledwie raz wpisać nasze dane, a później formularz sam będzie je uzupełniał, przez co nasza transakcja płatnicza ograniczy się zaledwie do kilkunastu sekund. Dla osób, które często dokonują zakupów w Internecie na pewno będzie to bardzo duże udogodnienie oraz oszczędność czasu.

Co to jest BLIK?

BLIK jest to system płatności mobilnych, który generuje dla nas sześciocyfrowy kod. Te cyferki po wpisaniu w okienko bankomatu lub do terminala płatniczego pozwalają nam na wypłacenie gotówki z bankomatu albo opłacenia naszych zakupów w sklepie.

 

 

 

Udostępnij