Płatności

Jak mądrze robić zakupy w obcej walucie?

cze 16 2020

Dzisiejszy świat stoi przed nami otworem. Możemy z łatwością podróżować lub zostać w domu i zrobić zakupy w zagranicznych e-sklepach. Wbrew pozorom nie jest to wcale droższe, a w niektórych przypadkach może się nawet opłacać. Z drugiej strony zdarza się, że zachęceni niskimi kosztami decydujemy się na zakup, zapominając o innych, dodatkowych kosztach, które mogą znacznie przekroczyć wartość zamawianego produktu. Podpowiadamy więc, jak mądrze kupować za zagranicznej walucie?

W Internecie możemy znaleźć dosłownie wszystko. Chcąc nabyć unikatowe i oryginalne produkty, udajemy się na witryny zagranicznych e-sklepów. Bardzo często oferują one znacznie więcej produktów, niż polskie sklepy internetowe. Bywa jednak, że potencjalnych klientów zniechęcają kwestie związane z cłem, VAT-em, dłuższą dostawą, płatnościami w euro czy dolarach. Oto kilka rad, które pozwolą Ci kupować zagranicą tanio i skutecznie.

Dodatkowe koszty

Jak już wspomniano, zagranicą można nabyć wiele produktów po niższej niż w Polsce cenie. W USA na przykład warto zaopatrywać się w elektronikę, która potrafi być tańsza nawet o 35 procent. Wiele zaoszczędzimy też na odzieży, obuwiu i kosmetykach. Niestety cena widoczna w zagranicznym e-sklepie to zazwyczaj nie wszystkie koszty, jakie trzeba ponieść. Warto wiedzieć, że kupując w e-sklepach zlokalizowanych na terytorium UE, nie płacimy cła. Pamiętaj jednak, że sklep może być na terenie UE, ale produkt zostanie wysłany skąd indziej a wtedy pojawią się dodatkowe koszta. Dlatego zawsze sprawdzaj skąd paczka jest wysyłana. Jeśli chodzi o zakupy spoza UE, to sporym problemem mogą być kwestie celne. Wysokości opłat celnych zależą od kraju pochodzenia oraz rodzaju towaru. I tak na przykład cło na produkty z USA waha się od zera do kilkunastu procent i jest naliczane od całości kosztów związanych z nabyciem towaru, a więc doliczana są koszty wysyłki. Z kolei z opłat celnych zwolnione są zakupy o wartości do 150 euro, a także wiele różnych towarów przekraczających tę kwotę, jak np. elektronika. Warto jeszcze dodać, że paczki ze Stanów Zjednoczonych objęte są nie tylko cłem, lecz również mogą podlegać należnościom podatkowym. VAT oraz akcyza będą naliczane w przypadku alkoholu i papierosów.

Jaką metodę płatności wybrać?

Najczęstszą formą płatności jest karta kredytowa. Kolejną metodą płatności jest bezpośredni przelew, zlecany przez klienta w banku. Ten musi wskazać, że przelew realizowany jest na zagraniczne konto, wybrać walutę przelewu, wpisać numer rachunku bankowego sprzedawcy w formacie IBAN oraz kod BIC (SWIFT). Niestety w trakcie takiej transakcji następuje przewalutowanie złotówek według kursu banku, który nie zawsze jest korzystny. Rozwiązaniem jest zatem konto walutowe, szczególnie, jeśli często i regularnie płacisz w zagranicznych e-sklepach. Tego typu konta działają jako dodatek do rachunków prowadzonych w złotym, czyli bez uciążliwej konieczności otwierania dodatkowego rachunku w polskiej walucie. Jego posiadacze posługują się kartą walutową. Nasze płatności w euro, dolarach czy funtach będą bezpośrednio rozliczane w tychże walutach, przy czym nie będziemy musieli opłacać dodatkowych prowizji za przewalutowanie. 

 

 

 

 

Udostępnij