Płatności

Płatność BLIK – charakterystyka

cze 8 2020

Na podstawie płatności mobilnych IKO powstał polski system płatności BLIK. Został on uruchomiony z inicjatywy kilku banków, jako nowoczesna metoda płatności mobilnej, która pozwala na szybkie i łatwe zakupy przy użyciu smartfonów.

System ten umożliwia wszystkim użytkownikom smartfonów dokonanie zakupu w sklepach i punktach usługowych w całej Polsce. To jednak nie wszystko. Za pomocą systemu BLIK można również wypłacić gotówkę w bankomatach oraz płacić online. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, tym bardziej, że metoda ta dynamicznie rozwija się pod względem sieci akceptacji. Obecnie zdecydowana większość restauracji, e-sklepów i stacjonarnych punktów handlowych korzystać z systemu BLIK.

Jak korzystać z systemu?

Każdy, kto chce skorzystać z BLIK-a na swoim smartfonie musi zostać klientem bankowości mobilnej instytucji finansowej, która jest zapisany w systemie. Warto zaznaczyć, że użytkownik będzie mógł używać BLIK-a, korzystając z aplikacji mobilnych kilku banków partnerskich. Sama transakcja realizowana jest pomiędzy klientem, który uruchomił aplikację mobilną a akceptantem, czyli e-sklepem lub innym punktem usługowym. Mechanizm identyfikacji w systemie płatności mobilnych BLIK to jednorazowe kody, które ważne są przez dwie minuty. Kody te, generowane są przez system Polskiego Standardu Płatności i są unikalną kombinacją sześciu cyfr – wszystko to wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa całości transakcji. Po upływie dwóch minut, kod przestaje być ważny a klient może ewentualnie wygenerować kolejną kombinację. Otrzymany kod należy wprowadzić w danym sklepie, po czym następuję szybka autoryzacja przez bank i rozliczenie transakcji. Operacja trwa zaledwie kilkanaście sekund i wymaga jedynie telefonu z aktywnym dostępem do Internetu.

Zalety BLIK-a

System ten jest przede wszystkim prosty, szybki i bezpieczny. BLIK umożliwia płacenie, wypłacanie środków i robienie przelewu za pośrednictwem telefonu. Użytkownicy korzystający z aplikacji mogą zapłacić na poczcie lub w urzędach. Dzięki temu za wyrobienie paszportu czy prawa jazdy można zapłacić przy użyciu telefonu. Prawda, że wygodne? Rozwiązanie to jest również atrakcyjne dla sklepów i urzędów, ponieważ zainstalowanie go na komputerze w danej placówce jest np. tańsze od wprowadzenia aplikacji. Co więcej, użytkownicy korzystający z aplikacji mają możliwość korzystania z Blikomanii, czyli z rabatów i promocji organizowanych przez banki korzystające z systemu BLIK. Samo dokonywanie płatności w sklepach jest zupełnie bezprowizyjne. Inaczej wygląda sprawa z wypłatami z bankomatów, co zależy już od prowizji narzuconych przez konkretne banki. Dzięki używaniu aplikacji BLIK nie trzeba nosić przy sobie portfela, ponieważ za zakupy i urzędowe sprawunki zapłacimy telefonem.

 

 

 

 

Udostępnij