BLIK

Możliwości systemu BLIK

kwi 30 2018

Otaczający nasz świat jest coraz szybszy i coraz bardziej cyfrowy. Szybko rozwijająca się technologia i pojawiające się nowości sprawiają, że chętniej niż z portfeli korzystamy z naszych telefonów w celu dokonania zapłaty. Z tych właśnie powodów opracowano system Blik, który pozwala na dokonywanie większości operacji finansowych z poziomu telefonu. System umożliwia nie tylko płatności w stacjonarnych sklepach usługowo-handlowych, ale również wypłacanie gotówki z bankomatu, płacenie w urzędach oraz dokonywanie transakcji online. Oznacza to, że jedyne czego dzisiaj potrzebujesz, to telefon z aktywnym dostępem do Internetu.

System płatności BLIK to polska innowacja, którą stworzono na bazie płatności mobilnych IKO. Uruchomiono ją z inicjatywy kilku banków, jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnych e-konsumentów. Ta nowoczesna metoda płatności mobilnej pozwala na bardzo szybkie i wyjątkowo łatwe zakupy przy użyciu smartfonu. W końcu przyzwyczajeni do możliwości sieci i nowoczesnych telefonów użytkownicy wymagają o wiele bardziej elastycznych sposobów nie tylko płatności online, ale i tych przeprowadzanych w punktach stacjonarnych. BLIK to opcja, pozwalająca na realizację transakcji w różnych warunkach i na różnych urządzeniach.

Przebieg płatności

Sam proces płatności w systemie BLIK jest wyjątkowo szybki i niezwykle prosty w obsłudze. Chcąc zapłacić tym sposobem za zakupy będziemy musieli wygenerować specjalny kod w aplikacji mobilnej swojego banku. Wówczas, na ekranie naszego telefonu zobaczymy unikalną kombinację sześciu cyfr, którą należy wprowadzić do terminala płatniczego w sklepie bądź w odpowiednie pole w formularzu przelewu online. Musimy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwo kod BLIK ważny jest tylko przez dwie minuty. Jeśli w tym czasie nie zdążymy go wprowadzić, możemy bez problemu wygenerować następny. Po wpisaniu kombinacji musimy zatwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej i cieszyć się udanymi zakupami. Cała operacja trwa zaledwie kilka sekund i wymaga od nas użycia telefonu, nie gotówki czy specjalnej karty płatniczej.

Wypłaty z bankomatu

BLIKiem wypłacimy również gotówkę z bankomatu, co jest równie proste jak wyżej opisany proces. Wystarczy, że na ekranie telefonu wybierzemy opcję „wypłata BLIK” lub „wypłata bez karty”. Następnie w odpowiednie miejsce, wprowadzamy kod z aplikacji i wprowadzamy kwotę jaką chcemy wypłacić. Po wszystkim zatwierdzamy wypłatę w aplikacji i odbieramy naszą gotówkę.

Opcje czekowe

Jeśli chcesz np. przelać drugiej osobie pieniądze, ale nie posiadasz numeru jej konta, wystarczy, że wygenerujesz czek w swojej aplikacji mobilnej oraz ustalisz dla niego hasło. Numer czeku i wspomniane hasło wysyłasz potem osobie, której chcesz przelać pieniądze. Następnie ona wypłaca środki z bankomatu obsługującego BLIK lub płaci czekiem w sklepie.

 

 

 

Udostępnij