Garść informacji dotyczących sprzedaży międzynarodowej
Osoby interesujące się branżą e-commerce w Polsce dobrze wiedzą, że granice terytorialne w sprzedaży Internetowej nie istnieją. Od kilkunastu miesięcy możemy już kupować w zagranicznych e-sklepach bez obaw o przewalutowanie pieniędzy w tle, cło i odmienne przepisy podatkowe. Polacy kupują coraz chętniej w sklepach zagranicznych i o dziwo nie są to produkty o niewielkich gabarytach. Co warto wiedzieć o transgranicznych zakupach? Tego dowiecie się poniżej!
Dlaczego kupujemy za granicą?
Ponieważ możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, a czas oczekiwania na przesyłkę kurierską wcale nie musi być dłuższy, niż w przypadku krajowych paczek. Ogromny wpływ na sprzedaż mają przepisy podatkowe w krajach typu Anglia, gdzie telewizor marki LG może kosztować nawet 25% mniej, niż w Polsce. Powodem tego stanu rzeczy są podatki, jakie musi płacić angielska firma. Z uwagi na wyższy niż w Polsce próg kwoty wolnej (czyli takiej od której nie musimy płacić podatku - w Polsce jest to około 3080 zł), urządzenia RTV/AGD są w Anglii tańsze, niż w innych krajach UE.
Jak długo czekamy na przesyłkę?
Z raportu mShopper (Sierpień 2015) wynika, że na przesyłkę kurierską nie czekamy dłużej, niż 72 godziny. Paczka z Anglii potrzebuje 14 godzin na dotarcie do Polski, zaś przesyłka z Madrytu niewiele ponad 50 godzin. Sumując czas dostawy wychodzi mediana około 48 godzin. To wynik podobny do tego, który osiąga Poczta Polska.
Ile wydajemy na zakupy transgraniczne i jak płacimy?
Zazwyczaj wydajemy sporo, ponieważ sam koszt przesyłki będzie wyższy, niż w Polsce. Mediana cen przekracza 1000 złotych a do najczęstszych zakupów zaliczamy części samochodowe (opony), elektronikę (RTV/AGD) oraz ubrania wraz z kosmetykami.
Płacimy zazwyczaj poprzez operatorów szybkich płatności online jak Dotpay. W zasadzie Dotpay jest jedyną Polską marką, która działa na terenie całej Europy i oferuje przewalutowanie pieniędzy w tle (wysyłamy złotówki, a sklep zagraniczny przyjmuje płatność w swojej walucie). Z badań konsumentów wynika, że ponad 90% kupujących za granicą wybiera Dotpay lub tylko te sklepy, które współpracują z tym operatorem.
Lubimy to robić!
Polacy lubią zakupy zagraniczne i będą kupować jeszcze chętniej. Podobnie jest z innymi krajami Europy, gdzie środowisko również kupuje transgranicznie. Nawet Anglicy robią zakupy w Polskich e-sklepach, ponieważ oni co prawda mają tańszą elektronikę, lecz Polska produkuje tańsze, np: akumulatory. Patrząc na Europę nie widzimy już tylko wielkiego kontynentu, a kraj, gdzie sprzedaż internetowa zrzesza ze sobą wszystkie miasta (kraje) starego kontynentu.
A Wy? Kupujecie w zagranicznych e-sklepach? Jeśli tak to napiszcie, co kupiliście ostatnio!