Płatności

Przyszłość biometrycznego uwierzytelnienia płatności

wrz 9 2020

Bezpieczeństwo płatności online jest kluczową kwestią zarówno dla sprzedawców, jak i klientów sektora e-commerce. Wykorzystywane są coraz nowocześniejsze metody uwierzytelniania transakcji. Wszystko po to, aby e-klienci mogli być pewni, że środki na ich rachunkach bankowych są całkowicie bezpieczne. 

Zalety i wyzwania związane z uwierzytelnianiem biometrycznym

Jedną z wielu zalet korzystania z biometrii w płatnościach jest jej prostota. Badania wykazują, że używanie biometrii w aplikacjach mobilnych sprawia, że konsumenci korzystają z nich częściej ze względu na łatwiejszy proces logowania. Oferowanie uwierzytelniania za pomocą danych biometrycznych kształtuje również pozytywny wizerunek marki. Konsumenci, którzy widzą, że banki oferują funkcję biometrycznego uwierzytelniania, czują się bezpieczniejsi i bardziej pewni zaangażowania marki w bezpieczeństwo. 

Dodatkowe poczucie bezpieczeństwa może zachęcać konsumentów do korzystania z metod płatności, które wcześniej nie były tak popularne Na przykład spora część konsumentów nadal uważa, że ryzyko związane z technologią kart zbliżeniowych jest zbyt wysokie, aby można było z nich korzystać. Jednak dzięki chipowi biometrycznemu połączonemu z kartą bezstykową takie obawy odchodzą w przeszłość.

Co przyniesie przyszłość dla biometrii w płatnościach

Przyszłość biometrii w płatnościach z pewnością zapowiada się obiecująco. Jest szczególnie mocno brana pod uwagę przez firmy internetowe, dla których ryzyko oszustwa związanego z płatnościami jest bardzo wysokie. W celu dalszego zwiększenia niezawodności biometrycznej można dodać warstwowe podejście do kwestii bezpieczeństwa, np. połączenie biometrycznej techniki weryfikacji z geolokacją użytkownika lub mobilnym potwierdzeniem. Kilka metod biometrycznych można ze sobą swobodnie połączyć. 
Wyzwaniem, którym należy się zająć w technologii biometrycznej, jest z pewnością dokładność. Obecne metody biometryczne mogą powodować wiele błędów przy próbie rozpoznania twarzy lub odcisków palców użytkowników w codziennych warunkach. Na przykład w sytuacji słabego oświetlenia lub ruchu oprogramowanie rozpoznające twarz może nie rozpoznać użytkownika. W przypadku skanowania odcisków palców każdy brud lub produkt kosmetyczny znajdujący się na palcu użytkownika może spowodować błąd weryfikacji, co zmusza użytkowników do wielokrotnych prób uzyskania dostępu do urządzenia lub opcji płatności. To przeszkody, które musi pokonać biometria, aby stać się główną metodą płatności i konkurować pod względem wygody z bardziej tradycyjnymi opcjami uwierzytelniania.
 

 

Udostępnij