Płatności

Na czym polega płatność online?

maj 25 2020

Obecnie przelew internetowy to bardzo popularna forma płatności za zakupy w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. A od jakiegoś czasu możemy skorzystać z szybszej i prostszej jego formy. Są to płatności online (zwane też płatnościami internetowymi, płatnościami elektronicznymi czy Pay-By-Link). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, na czym polega i czym jest płatność online. Przeczytaj go koniecznie!

Czym jest płatność online?

Zacznijmy od tego, że płatność online to nic innego jak kolejny rodzaj przelewu, coraz częściej oferowany klientom jako forma płatności w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Generalnie, od zwykłego przelewu różni się tym, że dane przelewu zazwyczaj automatycznie są wypełnione, a sprzedawca od razu otrzymuje informację, że klient przelał środki, co znacznie przyspiesza realizację jego zamówienia.

W jaki sposób są realizowane płatności online?

Najpierw na stronie internetowej sklepu, proszeni jesteśmy o wskazanie banku, za pośrednictwem którego chcemy zrealizować transakcję (nasz bank powinien być widoczny czy to na liście wyboru, czy jako logo). Po czym, po wskazaniu banku zostajemy przekierowani na stronę systemu bankowości elektronicznej naszego banku, gdzie logujemy się na swoje osobiste konto (podając te same dane co przy zwykłym logowaniu). Po zalogowaniu jesteśmy automatycznie przenoszeni do formularza przelewu. Zwykle wszystkie jego pola są już wypełnione danymi odbiorcy przelewu, niezbędnymi do realizacji płatności. sprawdzamy zgodność danych i autoryzujemy transakcję, np. za pomocą kodu SMS czy wskazania tokena. Już po zakończeniu transakcji następuje automatyczne wylogowanie z systemu bankowości internetowej i powrót na stronę sklepu.

Jakie są największe zalety płatności online

Na pewno jest to poczucie bezpieczeństwa - wszystkie dane podajemy bowiem w dobrze nam znanym i bezpiecznym środowisku bankowości internetowej. Dużym plusem jest też szybkość w stosunku do zwykłego przelewu – właściciel sklepu czy sprzedawca niemal natychmiast po dokonaniu płatności dostaje informację, że płatność została dokonana. Jednak największą zaletą płatności online zdecydowanie jest wygoda - dane przelewu często podstawiają się automatycznie.

Z jakimi rodzajami przelewów możemy się spotkać?

Przede wszystkim jest to przelew tradycyjny lub online. Przelew tradycyjny może być zlecony w placówce bankowej lub przez Internet i rozliczany jest w tzw. sesjach elixir (trzy sesje w ciągu dnia, tylko w dni robocze).

 

 

 

Udostępnij