Płatności

Płatności mobilne - coraz bardziej popularne (charakterystyka)

cze 9 2020

W naszym dzisiejszym życiu usługi elektroniczne stają się wręcz niezbędne, pomagając uporać się z codziennymi sprawami. Nie inaczej wygląda sprawa ze współczesną bankowością. Obecnie, zdecydowana większość Polaków posiada konto internetowe w swoim banku. Te, wciąż aktualizują i ulepszają sposoby płatności, wykorzystując między innymi powszechność korzystania z telefonów komórkowych. W ten sposób powstały aplikacje, które umożliwiają dokonywanie transakcji finansowych przy użyciu smartfona.

Płatności mobilne to bezgotówkowe transakcje, których dokonuje się za pomocą urządzenia mobilnego, jak smartfon czy tablet. Do sprawnego działania wykorzystuje się technologie mobilne typu SMS, NFC, USSD czy WAP. Warunkiem dokonania płatności jest łączność z siecią telekomunikacyjną, która pozwoli na bezpośredni zakup towarów lub przelania środków pieniężnych. Wszystko to przy użyciu telefonu! Oto charakterystyka dostępnych obecnie płatności mobilnych.

Metoda NFC

Obecnie jest to jedna z wygodniejszych usług mobilnych, pozwalająca na realizację transakcji zbliżeniowo, telefonem komórkowym. W praktyce wygląda to tak, że bank wydaje swojemu klientowi kartę wirtualną do osobistego konta. Następnie jest ona zapisywana na karcie SIM telefonu. Kiedy użytkownik będzie dokonywał płatności, wystarczy, że uruchomi aplikację na swoim smartfonie i zbliży urządzenie do czytnika.

M-płatności HCE

Są to płatności zbliżeniowe działające w oparciu o chmurę i technologię HCE. Metoda ta została wprowadzona przez VISA i jest podobna do rozwiązania NFC. W tym wypadku jednak nie musimy posiadać specjalnej karty SIM. Wszelkie informacje niezbędne do dokonania e-transakcji będą przechowywyane w chmurze obliczeniowej, czyli zewnętrznymi serwerze. Usługa jest dostępna dla wszystkich, bez względu na operatora komórkowego.

BLIK

Tę metodę płatności opracowała spółka Polski Standard Płatności oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa. Cały projekt oparto na aplikacji mobilnej IKO oraz systemie jednorazowych kodów, które generowane są w telefonie. Co ciekawe, aby posiadać aplikację nie należy instalować specjalnego oprogramowania, ponieważ usługa dostępna jest w bankach, które założyły spółkę. Są to Alior Bank, Bank Milennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP. Używający BLIK-a zyskują możliwość płacenia telefonami komórkowymi w e-sklepach i stacjonarnych punktach handlowych. To jednak nie wszystko, z aplikacją można wypłacać gotówkę z bankomatu, zrealizować przelew na numer telefonu innego odbiorcy.

MasterCard Mobile

Usługa ta pozwala klientom banków na zakup biletów do kina lub teatru, na uregulowanie rachunków oraz opłacenie komunikacji miejskiej. Aby skorzystać z tej formy m-płatności należy posiadać kartę debetową lub kredytową MasterCard a następnie zainstalować właściwą aplikację na swoim telefonie.

Udostępnij