Sklep internetowy

O bezpieczeństwie płatności online

mar 19 2020

Dynamiczny rozwój współczesnej technologii sprawił, że obecnie powszechne stało się korzystanie z Internetu w celu dokonania transakcji finansowych. W końcu te szybkie, komfortowe i łatwe w obsłudze płatności elektroniczne, zdecydowanie ułatwiły nasze życie codzienne. Koniec z bieganiem na pocztę w celu opłacenia rachunków, czy wielogodzinnym włóczeniem się po galeriach handlowych. Od teraz wszystko załatwisz w kilka minut, z kubkiem kawy przed swoim komputerem. Pamiętaj jednak, że zawsze należy zachować ostrożność, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystają rozmaite sposoby, aby działać na szkodę e-konsumentów.

Kolejne uaktualnienia i udoskonalenia systemów zabezpieczeń regularnie pomagają w ochronie naszych elektronicznych kont bankowych, jednak przestępcy nie dają za wygraną. Wymyślają coraz to nowsze i bardziej skomplikowane metody oszustw. Na szczęście wystarczy zapoznać się z ich działaniem, aby móc uchronić się przed jego skutkami. Najbardziej znaną metodą jest zainfekowanie komputera lub telefonu użytkownika złośliwym oprogramowaniem, mającym zdolność podmieniania prawdziwego numeru rachunku bankowego klienta na podrobiony. Wirus potrafi działać też tak, że po prostu uwidacznia hakerowi działania użytkownika tak, aby oszust mógł przejąć jego poufne dane. Wyjaśniamy, jak uchronić się przed takimi działaniami!

Uważaj na przejmowanie danych

Proces wyłudzania danych osobistych następuje najczęściej po bezpośrednim zalogowaniu do serwisu internetowego banku na zainfekowanym wirusem urządzeniu. W takiej sytuacji klient zostanie poproszony o wpisanie jednorazowego kodu z narzędzia autoryzacyjnego mimo, że nie zlecił żadnej transakcji. Jeśli wpisze on kod, strona zawiesi się a po kilku sekundach pojawi się informacja o trwających pracach modernizacyjnych. Jest to czas dla hakerów, którzy wykorzystują wyłudzone hasło i kod do przelania pieniędzy klienta na swoje konto. Pamiętaj zatem, aby za każdym razem zwracać baczną uwagę na takie komunikaty i nigdy, przenigdy nie wykonuj mechanicznie każdej instrukcji z ekranu monitora. 

Sposób na podmiankę

Tutaj również wykorzystuje się wirusa, który zmienia numer rachunku bankowego. Cyberprzestępcy opracowując tę metodę, bazowali na fakcie, że najczęściej przy dokonywaniu przelewu, większość użytkowników kopiuje numer rachunku z maila lub faktury. Wówczas taki skopiowany numer trafia do schowka systemu operacyjnego, gdzie właśnie zaczyna działać wirus. Sprawia, że numer zostaje zmieniony na rachunek przestępcy, a niczego nie świadomy klient dokonuje przelewu. Są również wirusy zmieniające numer rachunku nawet podczas ręcznego wpisywania cyfr, dlatego zawsze przed potwierdzeniem przelewu, należy dokładnie sprawdzać wszystkie dane a szczególnie numer konta.

 

 

 

Udostępnij