Bezpieczne płatności w sieci

Bezpieczeństwo płatności w sieci - co warto o nim wiedzieć?

sie 14 2020

Zanim założymy swoje bankowe konto internetowe i zdecydujemy się dołączyć do grona użytkowników płatności wirtualnych warto dowiedzieć się co nieco o bezpieczeństwie tego rodzaju transakcji. Oczywiście przelewy internetowe oraz płatności mobilne to ogromne ułatwienie dla każdego, które pozwala nam na dokonywanie szybkich oraz wygodnych zakupów oraz daje nam możliwość zapłacenia rachunków bez stania w kolejce w banku czy na poczcie. Jest to jednak także duża odpowiedzialność i spoczywa na nas obowiązek zachowania ostrożności oraz ograniczonego zaufania. Poniżej znajdziesz artykuł dotyczący tego, co warto wiedzieć o bezpieczeństwie płatności w sieci. Zapraszam do lektury!

Zabezpiecz swój komputer lub smartfona!

Przed podjęciem się jakichkolwiek płatności internetowych powinniśmy zadbać oto, aby nasz komputer posiadał aktywny program antywirusowy (najlepiej taki, który przeciwko trojanom, który będzie w stanie modyfikować pliki hosts). Ponadto warto się zaopatrzyć także w pakiety takie jak Internet Security, ponieważ są one wyposażone w specjalne moduły przeciwko wyłudzeniom – co w przypadku dokonywania transakcji płatniczych w wirtualnym świecie będzie dla nas bardzo istotne. Gdy zainstalujemy odpowiednie antywirusy na naszym komputerze to powinniśmy pamiętać także o tym, aby pod żadnym pozorem nie otwierać wiadomości od nieznanych nadawców, nie klikać ani pobierać programów z nieznanego źródła, ponieważ może to się przyczynić do zainfekowania wirusem naszego komputera. Bardzo istotne jest także to, abyśmy nie zapomnieli o tym, że BANKI NIGDY NIE WYSYŁAJĄ DO NAS PRÓŚB ANI INFORMACJI DOTYCZĄCYCH LOGOWANIA LUB PODAWANIA HASŁA. Jest to niesamowicie ważne, bo czasami dostajemy różnego rodzaju informacje od nadawców podszywających się pod nasz bank, którzy proszą o nasze dane. Warto w takiej sytuacji zadzwonić do naszego banku i poinformować o zaistniałej sytuacji, aby nie doprowadzić do wyłudzenia naszych danych oraz pieniędzy. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzić czy strona płatności jest odpowiednio szyfrowana czy adres się zgadza i czy bank posiada ważny certyfikat – bo jeśli nie to od razu zrezygnujmy ze współpracy z takim bankiem.

Koniecznie sprawdź czy instytucje płatnicze są zaufane

Zacznijmy od tego, że instytucje płatnicze są to podmioty, które oferują nam usługi finansowe, takie jak agencje rozliczeniowe, licencjonowane podmioty, banki oraz inne podmioty. Musisz wiedzieć, że ich rejestr jest prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego, której zadaniem jest weryfikowania czy akredytowana firma spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Czy taki podmiot jest w rejestrze dostawców usług płatniczych możemy sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

 

 

 

Udostępnij