Bezpieczne płatności w sieci

Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie płatności w Internecie!

sie 12 2020

W obecnych czasach coraz większą sławą cieszą się wszelkie zakupy dokonywane w sklepach online, za które płacimy poprzez wpisanie danych naszej karty płatniczej. Teraz w ten sposób możemy nie tylko kupić coś na przykład na Allegro, ale możemy także zarezerwować bilet lotniczy, pociągowy, do teatru, kina, czy wykupić sobie wycieczkę do ciepłych krajów. W zasadzie nie ma w tej dziedzinie żadnych ograniczeń. Pojawia się jednak pytanie – jak wygląda sprawa z bezpieczeństwem płatności w Internecie? Niestety, ale środki masowego przekazu utrwalają w nas przekonanie, że transakcje w wirtualnym świecie nie są bezpieczne, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat to zapraszam do lektury tego artykułu!

Czy transakcje płatnicze w Internecie są rzeczywiście niebezpieczne?

No cóż, okazuje się, że nie są wcale bardziej niebezpieczne niż te transakcje, które dokonujemy w sklepie stacjonarnym. Nie każdy o tym pamięta, ale przecież w tradycyjnym sklepie poza pieniędzmi zostawiamy także w nim dane o naszej karcie, które nazywane są slip’ie czyli papierowe potwierdzenie zawartej transakcji. Każdy z nas dostaje jedną taką kopię, druga natomiast trafia do naszego sprzedawcy. Jednak nikt nie zastanawia się nad tym, że nieuczciwy kasjer mógłby z łatwością wykorzystać uzyskane w ten sposób dane, mimo to ufamy takiej osobie i bez problemu dokonujemy każdego dnia transakcji płatniczych w sklepie stacjonarnym.

Dlaczego boimy się transakcji zawieranych w Internecie?

W momencie, gdy nie mamy do czynienia z kasjerem czy ekspedientką nasze zaufanie maleje, a nie potrzebnie, ponieważ jeśli będziemy kupować w pewnych, sprawdzonych miejscach oraz trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa to nasze transakcje internetowe będą w pełni bezpieczne. Bardzo wielu z nas martwi się, że w trakcie przesyłu danych z naszego komputera do sklepu online numer naszej kart zostanie przechwycony. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, ponieważ obecnie są stosowane specjalne zabezpieczenia, takie jak na przykład szyfrowanie połączeń ze 128-bitowymi algorytmami SSL (Secure Sockets Layer), które bardzo skutecznie uniemożliwiają przejęcie danych z naszej karty płatniczej. Tutaj bardzo duże znaczenie ma przeglądarka internetowa, której używamy. Koniecznie powinniśmy sprawdzić czy nasza przeglądarka korzysta z wyżej wymienionego 128-bitowego protokołu transmisji SSL. Jeśli chodzi o przeglądarkę Internet Explorer w wersji 5.5 lub nowszą to możemy być spokojni, ponieważ posiada ona na pewno taki protokół. Ponadto warto korzystać także z Mozilli, która też jest zaopatrzona w tego rodzaju zabezpieczenia.

 

 

 

Udostępnij