Pasek narzędzi Internet Explorer 7

Plik, Edycja, Widok – te przyciski na pasku narzędzi od początku mnie interesowały. Pod każdym z nich kryje się menu. Nie wszystkie jego funkcje przydają się w równym stopniu, ale jeśli je poznamy, znacznie ułatwi nam to poruszanie się po stronach internetowych. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Plik

Już wiemy, że strony internetowe otwierają się w oknie przeglądarki. W menu Plik znajdziemy wszystkie funkcje potrzebne do jego obsługi. Korzystając z nich możemy otwierać strony w nowym oknie lub w nowych kartach, zapisywać strony w pamięci naszego komputera lub... polecać je znajomym. 

Menu Plikpowiększ obraz

Nowa karta

Strony internetowe możemy przeglądać otwierając nowe okna, najwygodniej jednak korzystać z funkcji Nowa karta. Wszystkie strony otwierają się wtedy w jednym oknie, a poruszać się między nimi możemy dzięki zakładkom, wyświatlanych poniżej paska narzędzi. Korzystając z tej funkcji oszczędzamy sobie bałaganu na ekranie, a przechodzenie od strony do strony jest dużo łatwiejsze. Nową kartę możemy też otworzyć klikając na małą zakładkę widoczną obok zakładki z tytułem strony.

Nowa kartapowiększ obraz

Nowe okno

odpowiada mu skrót klawiatury Ctrl+N. Oznacza to, że jeśli chcemy otworzyć nowe okno przeglądarki, możemy kliknąć w menu Plik i wybrać opcję Nowe okno, lub po prostu wcisnąć na raz klawisze „Ctrl" i „N" - efekt będzie taki sam. Funkcji Nowe okno używam najczęściej wtedy, gdy w trakcie przeglądania stron na jakiś temat chcę sprawdzić coś „z zupełnie innej beczki". O, na przykład Klara pyta o rozkład jazdy pociągów, gdy czytam sobie w najlepsze artykuły z Onetu. Otwieram wtedy nowe okno, sprawdzam pociągi, a potem zamykam okno i wracam do lektury.

Nowe oknopowiększ obraz

Otwórz

Okazuje się, że w programie Internet Explorer otwierać nie tylko strony internetowe, ale również inne dokumenty i foldery. Służy temu funkcja Otwórz. Wystarczy w nią kliknąć i wybrać interesujący nas plik. Jeśli zapisaliśmy stronę internetową w pamięci naszego komputera, z pomocą tej funkcji możemy ją otworzyć - choć moim zdaniem prościej po prostu dwukrotnie kliknąć w zapisany plik.

Edytuj za pomocą programu Microsoft Office Word

Jeśli wybierzemy tę funkcję, strona internetowa otworzy się nam w edytorze tekstu Word. Będziemy mogli dowolnie zmieniać jej treść - wklejać, usuwać, dopisywać - a gotowy dokument zapisać na naszym komputerze z pomocą funkcji Zapisz.

Zapisz stronę jako

Może się zdarzyć, że zechcemy zapisać jakąś stronę internetową w pamięci naszego komputera w całości. Wtedy będziemy mogli ją przeglądać nawet wtedy, gdy nasz komputer nie jest podłączony do Internetu - oczywiście w takiej formie, w jakiej ją zapisaliśmy.
Po kliknięciu w tę funkcję otwiera się okienko Zapisz jako. Wpisujemy tu nazwę naszej strony, oraz wybieramy odpowiednią opcję zapisu. Ja zawsze wybieram „Strona sieci Web, kompletna" - wtedy mam pewność, że wszystkie elementy strony - obrazki, zdjęcia, teksty - zapiszą się bez problemu.

Zapisz stronę jakopowiększ obraz

Zamknij kartę

Otwartą kartę możemy zamknąć na trzy sposoby: klikamy na znak [x na zakładce] umieszczony na zakładce, korzystamy ze skrótu klawiatury Ctrl+W, albo wybieramy funkcję Zamknij z menu Plik.

Ustawienia strony, Podgląd wydruku, Drukuj

Z tych funkcji korzystamy, gdy chcemy wydrukować stronę internetową na naszej drukarce. Dzięki nim możemy np. zmniejszyć stronę tak, żeby zmieściła się na kartce wydruku. Funkcja Drukuj uruchamia cykl drukowania.

Wyślij odnośnik

Jeśli używamy programu pocztowego (np. Outlook Express) ta funkcja pozwoli nam łatwo wysłać link do oglądanej właśnie strony znajomemu. Jeśli jednak korzystamy ze skrzynki na stronie www - na przykład my z Klarą mamy skrzynki na Onet.pl - adres strony musimy skopiować i wkleić do maila, jak to mówi Klarunia, „na piechotę". Ta funkcja pozwoli nam także wysłać skrót do naszej strony prosto na pulpit; dzięki temu będziemy mogli otwierać ją jednym kliknięciem, bez konieczności uprzedniego uruchomienia przeglądarki.

Wyślij odnośnikpowiększ obraz

Importuj i eksportuj

Nasza przeglądarka zapamiętuje historię przeglądanych stron, hasła i wiele innych. Funkcja Importuj i eksportuj przydaje się, kiedy instalujemy nową wersję programu i chcemy skopiować wszystkie nasze ustawienia z poprzedniej.

Właściwości

Tu możemy sprawdzić techniczne informacje na temat oglądanej strony - takie jak jej rozmiar, datę utworzenia, program, w którym została napisana, i tym podobne.

Pracuj w trybie offline

Dzięki tej funkcji możemy przeglądać otwartą stronę internetową po odłączeniu komputera od sieci Internet.

Zakończ

Z pomocą tej funkcji zamykamy program Internet Explorer.

Edycja

Jeśli chcemy skopiować tekst ze strony internetowej albo znaleźć w długim artykule konkretne słowo czy nazwisko, nałatwiej kliknąć w menu Edycja i wybrać odpowiednią funkcję.

Wytnij, Kopiuj, Wklej

Przy przeglądaniu stron, spośród tych funkcji korzystać możemy jedynie z opcji Kopiuj - po zaznaczeniu zawartości strony z użyciem opcji Zaznacz wszystko.

Zaznacz wszystko

Kiedy wybierzemy tę opcję, cała zawartość strony podświetli się nam na niebiesko. Teraz możemy skopiować ją i wkleić do osobnego dokumentu – np. edytora tekstu. Wybieramy funkcję Kopiuj lub korzystamy ze skrótu klawiatury Ctrl+C, otwieramy nowy dokument (np. w programie Word), wybieramy opcję Wklej z menu programu – i gotowe.

Znajdź na tej stronie

Wystarczy kliknąć lub użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+F, a wyświetli się nam okienko, w którym wpisać możemy szukane słowo. To bardzo przydatna funkcja, kiedy mamy do czynienia z długim artykułem lub dużą stroną internetową, a interesuje nas konkretne zagadnienie i nie mamy czasu czytać wszystkiego.

Widok

Paski narzędzi, Pasek stanu, Pasek eksploratora

Kliknięcie w te funkcje pozwala na wyświetlenie lub schowanie dodatkowym pasków w menu przeglądarki oraz dodatowego panelu bocznego (pasek eksploratora). Zależnie od tego, co w danej chwili jest nam potrzebne, możemy ograniczyć ich liczbę do niezbędnego minimum lub wyświetlić je wszystkie. Na ilustracji widzimy okno przeglądarki z otwartym panelem bocznym, wyświetlającym historię przeglądanych stron.

Paskipowiększ obraz

Przejdź do

Tu znajdziemy funkcje odpowiadające strzałkom na pasku menu przeglądarki - „dalej" i „wstecz", możliwość powrotu do strony głównej oglądanej witryny, a także krótką historię przeglądania, zawierającą adresy ostatnio odwiedzanych stron.

Zatrzymaj

Ta funkcja przerywa proces ładowania strony w przeglądarce.

Odśwież

Ta funkcja pozwala ponownie otworzyć (przeładować) oglądaną stronę w oknie przeglądarki.

Rozmiar tekstu

Strony internetowe przeważnie projektowane są w taki sposób, aby jak najwięcej testu zmieściło się na jak najmniejszej przestrzeni. Czasem aż oczy bolą od wpatrywania się w malutkie literki... Łatwo można to zmienić, zwiększając rozmiar wyświetlanego tekstu. Najeżdżamy myszą na tę funkcję, wybieramy odpowiedni rozmiar z dodatkowego menu, klikamy - gotowe!

Kodowanie

W fabrycznych ustawieniach przeglądarki zaznaczona jest właściwa opcja, umożliwiająca odczytywanie przez nasz program polskich znaków. Jeśli jednak chcemy przeglądać strony pisane np. cyrylicą, po japońsku czy w jakimkolwiek innym języku, także jest to możliwe. Wystarczy wybrać opcję Więcej i zaznaczyć pożądany język.

Kodowaniepowiększ obraz

Źródło strony

To gratka dla specjalistów z prawdziwego zdarzenia - no i wszystkich ciekawych sekretów projektowania stron internetowych. Tu możemy obejrzeć stronę „od kuchni": wszystko, co sprawia, że artykuły, zdjęcia czy animacje wyświetlają się w przeglądarce w określony sposób. Niestety - żeby naprawdę zrozumieć jej działanie, niezbędna jest znajomość języka kodowania stron HTML. A to już naprawdę wyższa szkoła jazdy...

Raport o prywatności

Niektóre strony wysyłają na nasz komputer maleńkie programy, nazywane cookies. Nie ma w tym niczego złego - dzięki temu strona „rozpoznaje" nasz komputer przy następnej wizycie. Możemy sprawdzać raport o wysłanych cookies a także je zablokować, korzystając właśnie z tej opcji.

Ulubione

Tutaj możemy odnaleźć wszystkie funkcje niezbędne do tworzenia i przeglądania listy ulubionych stron internetowych. Takie prywatne archiwum bardzo się przydaje. Założyliśmy sobie z Klarą osobne foldery - dzięki temu każde z nas ma ulubione strony pod ręką.

Dodaj do ulubionych

Tej funkcji odpowiada ikonka [żółta gwiazdka z plusikiem] na pasku menu. Po jej wybraniu, otwiera się nam okienko z nazwą strony. Możemy zapisać ją w wyświetlonym poniżej folderze, zmienić go na inny lub stworzyć nowy. Dodaj do ulubionychpowiększ obraz

Organizuj ulubione

Z pomocą tej funkcji możemy dowolnie zmieniać nazwy folderów ulubionych stron, usuwać je oraz tworzyć nowe.

Organizuj ulubionepowiększ obraz

W tym samym menu wyświetlają się wszystkie nasze foldery w kategorii Ulubione

Narzędzia

Pod tym przyciskiem kryją się funkcje, dzięki którym można dostosować przeglądarkę do swoich potrzeb. Niektóre z nich są bardzo zaawansowane i zwykli użytkownicy Internetu raczej z nich nie korzystają, ale inne przydają się, i to bardzo. Tutaj omówię tylko te najważniejsze.

Usuń historię przeglądania

Jeśli nie chcemy, aby inni użytkownicy komputera poznali historię oglądanych przez nas stron, usuwamy ją korzystając właśnie z tej funkcji. Kiedy szukałem prezentu na imieniny Klary, usunąłem adresy wszystkich odwiedzanych przeze mnie stron - w końcu to miała być niespodzianka!

Blokowanie wyskakujących okienek

Wyskakujące reklamy to prawdziwe utrapienie, dlatego zawsze dobrze mieć tę funkcję włączoną. Czasem jednak w okienku otwiera się coś ważnego - np. informacje przy instalacji programu. Wtedy lepiej tę opcję czasowo wyłączyć.

Filtr witryn wyłudzających informacje

To dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami danych, których, niestety, w Internecie nie brakuje. Filtr ustawiony jest przez producenta przeglądarki. Dopóki nie staniemy się naprawdę wytrawnymi internautami, lepiej ich nie zmieniać.

Zarządzaj dodatkami

Producent oprogramowania dołącza do przeglądarki dodatkowe programy i aplikacje. Tutaj możemy przejrzeć ich listę lub pobrać nowe.

Windows Update

Programy takie jak Internet Explorer są stale udoskonalane. Takie udoskonalenia, czyli aktualizacje, można łatwo pobrać ze strony producenta korzystając z funkcji Windows Update.

Windows Messenger

To właściwie nie tyle funkcja, ile skrót do programu służącego bezpośredniej komunikacji. Nie będziemy go jednak szczegółowo omawiać. Istnieją lepsze i wygodniejsze w użyciu programy: w dziale ROZMOWY W SIECI opowiemy sobie szczegółowo o programie Skype oraz najpopularniejszym polskim komunikatorze Gadu-Gadu.

Opcje internetowe

Tutaj znajdziemy szereg ważnych dla działania naszej przeglądarki funkcji. Nie są to jednak narzędzia dla laika. Jedną z przydatnych i łatwych w obsłudze opcji w tym dziale jest możliwość zmiany strony głównej w naszej przeglądarce - czyli strony, która otwiera się automatycznie przy uruchamianiu Internet Explorera. Pod zakładką Ogólne znajdziemy okienko z adresem strony, który możemy dowolnie zmienić. Możemy ustawić jako stronę główną aktualnie przeglądaną stronę (Użyj bieżącej), skorzystać ze strony domyślnej ustawionej przez producenta oprogramowania (Użyj domyślnej) lub w ogóle zrezygnować z wyświetlania strony głównej (Użyj pustej).

Opcje internetowepowiększ obraz

Pomoc

Pod tym przyciskiem znajdziemy wszelkie informacje dotyczące działania przeglądarki Internet Explorer. Jeśli jakaś funkcja budzi wątpliwości, albo chcemy dowiedzieć się więcej, wystarczy skorzystać z indeksu lub opcji wyszukiwania.

Pomocpowiększ obraz

Serwis należy do ING Banku Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookie